Świąteczny rower – AGH Święta Dzieciom!

W ramach tegorocznej akcji charytatywnej AGH Święta Dzieciom, członkowie KN Nova Energia i KN Ignis postanowili stworzyć niecodzienną atrakcję dla studentów, w postaci świątecznego roweru!

Celem było zaprojektowanie układu, dzięki któremu siłą mięśni będzie można zapalić światełka choinkowe i rozświetlić nimi wejście do budynku wydziałowego WEiP.

Czy udało się osiągnąć zamierzony cel? Zachęcamy do obejrzenia załączonego filmiku!

Poniżej znajduje się krótki opis działania skonstruowanego układu:

Ruch obrotowy zestawu korbowo-pedałowego jest przekładany za pomocą łańcucha i zespołu zębatek na obrót koła napędowego (na którym została zainstalowana zębatka o średnicy 26 cali o ponad 300 zębach!) które z kolei za pomocą pasa zębatego obraca wałem alternatora indukując siłę elektromotoryczną powodując przepływ prądu uwidoczniony w formie świecących lampek choinkowych.